İçeriğe geç

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nden Bana Kalanlar

Spread the love

Dönüşüm kelimesinin tanımı Türk Dil Kurumu’na göre aynen şöyle: Olduğundan başka bir biçime girme, başka bir durum alma, şekil değiştirme.

Bu sene Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, “Dönüşüm” başlığı ile, yaklaşık altı aylık titiz bir çalışmanın sonucunda, 19–20 Kasım tarihlerinde, 141 konuşmacı, 28 panel ve 29 eğitimle birlikte değerli bir etkinlik olarak sermaye piyasaları tarihinde yerini aldı. Sermaye piyasalarının tüm paydaşlarının yanı sıra konuya ilgi duyan halkımızın ve özellikle üniversiteli gençlerin de büyük ilgi gösterdiği kongrede, binlerce kişi bu dönüşümün bir parçası oldu.

İki gün boyunca kongre alanında, hepsi birbirinden değerli katılımcılarla birebir sohbet etme imkanı buldum. Kongreden bana kalanları da aşağıdaki özetlemeye çalıştım:

 • Öncelikle Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ekibini yürekten kutluyorum. En üst yöneticisinden itibaren, kongrenin en verimli şekilde ilerlemesi için insan üstü bir çaba gösterdiler. Salonların organizasyonu, panel ve eğitimlerin zamanında başlaması için çok planlı bir çalışma yürüttüler. Bununla birlikte kurdukları stant ile de gelen soruları itina ile cevapladılar. İlkay BeySüleyman Beyİlker BeyTuğba HanımÇağla HanımNilüfer HanımDeniz Hanım ve diğer tüm ekibe güler yüzlü yaklaşımları için teşekkürler.
 • Tabi ki bir de organizasyonun ekibi var ki, Sevent’e ve değerli yöneticisi Sema Hanım’a da ayrı bir teşekkür gerekiyor. Binlerce kişiyi hiç bir problem yaşamadan ağırlamak kolay iş değil. Avrasya maratonunda da birlikte koştuğumuz Sema Hanım’la kongredeki sohbetimizde, bu organizasyonun her sene ne kadar büyüdüğünü, daha fazla kitleye daha kaliteli bir şekilde ulaştığını değerlendirdik. Sema Hanım’ın vizyoner ve çözüm odaklı yaklaşımı ile size şimdiden seneye bizi çok daha büyük bir kongrenin beklediğini söyleyebilirim.
 • Kongrede iki gün boyunca hem Bloomberg HT hem de Ekotürk TV aracılığı ile canlı yayınlar da gerçekleştirildi. Bloomberg HT program yapımcıları Gökhan Bey ve Sefer Bey ile yaptığımız kısa sohbette kongrenin sermaye piyasaları açısından ne kadar önemli olduğunu değerlendirdik. Ekotürk TV’nin değerli çalışanları Banu Hanım, Asiye Hanım, Esra Hanım ve Fatih Bey’le de gayet keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Yine kongreye güzel bir renk katan, ekonomiye saadet getirme misyonunu şiar edinmiş Woman TV program yapımcısı Saadet Hanım’la da Bireysel Emeklilik Sistemi ve robo danışmanlık üzerine kısa bir sohbet yaptık. Elbette ki onların değerli katkılarıyla bu büyük etkinlik ve sermaye piyasalarına dair bir çok önemli konu çok daha fazla kişiye ulaşabiliyor.
 • Kongrenin birinci gününde Infina Yazılım A.Ş. CEO’su Sn. Nejat Özek de Ekotürk TV canlı yayınında önemli değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak sermaye piyasalarındaki dijital dönüşümü değerlendiren Sn. Özek, günümüzde yaşanan ditijalleşme çağı ile birlikte en çok etkilenen sektörün finans sektörü olduğunu iletti. Bu dönüşümle beraber manuel süreçlerden tam otomasyona doğru bir geçiş olduğunu söyleyen Sn. Özek, buna paralel olarak, sektördeki kurum ve çalışanların da iş yapış şekillerini çağa uygun şekilde dönüştürmelerinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Dijital varlık yönetimi konusu ile de önemli bilgiler veren Sn. Özek, yaşadığımız bu dijital dönüşümle birlikte, özellikle küçük tasarrufa sahip yatırımcıların da, yakın zamanda kişisel risk profillerine uygun ve kaliteli bir varlık yönetimi hizmeti alma imkanına sahip olacağını belirtti. Bunu aynı kalitede, çok fazda sayıda insana sunabilmek için de dijital varlık yönetimi, diğer adıyla robo danışmanlık çözümlerinin ön plana çıkacağının altını çizdi. Yayını izlemek için https://www.linkedin.com/posts/infina_tspkongresi2019-robodanaftagnmanlaftk-dijitalvarlaftkyaemnetimi-activity-6603172129963810816-RDJ_/ linkini kullanabilirsiniz.
 • Kongrede TSPB Denetleme Kurulu Üyesi Sn.Adnan Bahar ile de tanışma fırsatım oldu. Dile kolay, 44 yıllık bir sermaye piyasaları tecrübesi. Harika enerjisi ve güler yüzü ile sermaye piyasalarının dünü, bugünü ve yarını üzerine çok keyifli bir sohbette bulunduk. Kendisi aynı zamanda aktif bir sosyal medya kullanıcısı ve linkedin paylaşımlarıma da beğenileri ile katkı sağlıyor. Onun takip ediyor olması da bana ayrı bir sorumluluk yüklüyor. Buradan kendisine ayrıca teşekkür etmek istedim.
 • Kongreye üniversiteli gençlerin ilgisi beni gerçekten mutlu etti. Hem devlet hem de özel üniversitelerde sermaye piyasaları bölümlerinin giderek artıyor olmasının da bunda etkisi var elbet. Resmimizi çeken şık giyimli bir gencin hem Londra’da Ekonomi/Finans, hem de ülkemizde Enerji üzerine okuyarak çifte anadal programı ile eğitim alıyor olması beni çok gururlandırdı. Yine buna paralel olarak daha önce yöneticilik yaptığım kurumda stajyer olarak bizimle birlikte emek veren bir gencimiz de sektörü daha yakından takip edebilmek adına FODER gönüllüsü olarak stantta yer alıyordu. Nurbanu ile kısa sohbetimizde onun gözünden sermaye piyasalarının geleceğini dinleme fırsatını buldum. Gönül rahatlığı ile diyebilirim ki geleceğimizi şekillendirecek olan bu gençler için umudum her geçen gün artıyor.
 • FODER demişken Sn. Atilla Köksal için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Gerek yazdığı kitaplarla, gerekse sosyal medyada paylaştıkları ile ülkemizde finansal okur yazarlık konusunda çok değerli katkılar sağlıyor. Kendisi ile yaptığımız sohbette bu katkıları için teşekkür etme fırsatı buldum. Sonrasında kongrede de sıkça gündeme gelen robo danışmanlık ile ilgili görüşleri ve yönlendirmeleri de çok değerliydi.
 • Kongre boyunca, kariyerimin bir şekilde kesiştiği, kendilerinden çok şey öğrendiğim ve bazıları ile uzun yıllar birlikte çalıştığımız çok değerli isimlerle de buluşma fırsatım oldu. Mehmet TaylanMert YılmazBerna Sema Yiğit SevindiAli ErdenerAlpaslan ToktayHüseyin Nişancı ve daha bir çok değerli dostla hasret giderdik, geçmişi yad ettik. İyi ki varsınız..
 • Kongrenin ikinci günü sabahında İhtiyaç Haritası’nı anlatmak üzere Esra ArslanMert Fırat ve Dr. Ali Ercan Özgür, Avrasya Maratonu’nda TSPB ile oluşturduğumuz koşu takımı üzerinden toplanan bağışlar için bizlere teşekkür etti. Ben de kendilerine böyle güzel bir projeyi hayata geçirdikleri için tek tek teşekkür etme fırsatı buldum. Dilerim kongrede anlattıkları gibi seneye “Sosyal Unicorn” seviyesine ulaşırlar, biz de, avrasya maratonunda onları daha fazla kişiyle desteklemeye devam ederiz. Unutmayın, tek ihtiyacımız iyilik..
 • Kongrenin son saatlerinde ise Infina Yazılım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve Oneriver Robo Advisor Kurucu Ortağı Sn.Burak Arslanpay, “Aracılık İşlemlerinde Teknoloji; Platformların Dünü, Bugünü, Yarını” panelindeki konuşmasında, dünyada ve Türkiye’de robo advisor, diğer adıyla dijital varlık yönetiminin geldiği noktaları değerlendirdi. Özellikle bireysel emeklilik şirketleri ve portföy yönetim şirketleri arasında kurulacak iş modelinde olması gereken adımları detayları ile vurgulayan Sn.Arslanpay yakın zamanda Türkiye’de de ivme kazanacak dijital varlık yönetiminin ekonomiye sağlayacağı katkıların altını çizdi. Bu önemli paneli https://www.youtube.com/watch?v=A5DQ1Qv9PpI linkinden (07:10:00’dan itibaren) izleyebilirsiniz.

Kongre her ne kadar sermaye piyasaları başlığı altında yer alsa da bu sene toplumsal dönüşüme de ayna tuttu diyebilirim. Elbette ki sermaye piyasaları da bu anlamda büyük öneme sahip. Dönüşümler için gerekli olan ivme, ülkenin tasarruf gücü ve bu gücün ne kadar etkili kullanıldığı ile doğru orantılı. Bu ivmeyi kazandıktan sonra sosyal sorumluluklar da dahil olmak üzere her türlü dönüşüm, bizi geleceğe daha emin adımlarla yaklaştırıyor.

Geçtiğimiz senenin konu başlığı “gelecek”ti ve daha önce de yazdığım üzere, kongre benim kariyer yolumun gidişatını doğrudan etkilemişti. Bu sene de katıldığım her panel ve her eğitimde “dönüşüm”e dair çok çarpıcı ve etkili bilgiler edindim. Geleceğe atılan her adım öncesinde kendimizi dönüşüme hazırlamanın ve aynı dinamizmle dönüşümün içinde olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüm.

Elbette ki yukarıda özetlemeye çalıştığım konulardan çok çok daha fazlası vardı bu kongrede. Zaman içinde yine altını çizeceğim konu başlıkları olacaktır. En basit haliyle bu sene yapılan Sermaye Piyasaları Kongresi, bana göre, yakın gelecekte hepimizin içine dahil olacağı dijital dönüşümün, bugün için dinamosu olmuştur.

Emeği geçen herkese yürekten teşekkürler.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir