İçeriğe geç

Yeni Bir Başlangıç

Spread the love

Her şeyin en mühim noktası, başIangıcıdır.(Eflatun)

Günümüzden yaklaşık 2.400 sene öncesinde yaşamış olan Eflatun (nam-ı diğer Platon) yine özünden yakalamış konuyu ve noktayı koymuş; en mühim noktası başlangıcıdır her şeyin. Şu anda bu yazıyı okuduğunuz mecra münasebetiyle hayatımızdaki diğer bütün başlangıçlardan ayrı olarak kariyerim üzerine birkaç söz söylemek istiyorum izninizle.

Bundan yaklaşık 21 sene evvel, henüz 19 yaşındayken, kurumsal bir şirkete ilk adımımı attığım o ilk günü hatırlıyorum. Kapısından stajyer olarak girdiğimde çok heyecanlıydım. Tabii okul arkadaşlarımın tecrübelerine göre, iyi bir getir-götürcü ve iyi bir fotokopi çekme uzmanı olacak, angarya tabir edilen ne iş varsa yapacak ve staj defterinde ise yapmadığı onlarca işle ilgili detayları bir çırpıda yazacak bu süreci, yapılması gereken, tamamlanması gereken bir ders gibi bitirecektim. Fakat şirketin şu anda da hala görüştüğüm, hala fikirleri ve enerjisi ile bana yol gösteren Genel Müdürü Sn. Murat Aktaş ile o dönemde Hazine ve TL Operasyonlarından sorumlu yöneticim Sn. Kutalmış Keskin, bana farklı bir yol çizdiler. Evet, ben de merak ve ilgimle buna karşılık verdim. İyi fotokopi de çektim ama iyi bir de Hazine operasyoncusu oldum. Mevcutta yapılan işin daha hızlı ve daha güvenilir yapılabilmesi için kafa yordum, fikirlerimi açık yüreklilikle paylaşabildim ve değişime açık bu yöneticilerim sayesinde her seferinde daha da hevesle bu değişimin parçası oldum.

O günden bugüne kadar, farklı kurumlarda farklı görevlerde sürekli değişimin bir parçası olmak için, var olanı hep daha iyiye taşımak için tüm enerjimi süreçlerin iyileştirilmesine adadım. Operasyonel süreçlere bakarsak; sabit getirili menkul kıymetler, nakit yönetimi, müşteri yönetimi, organize/OTC türev araçlar, kaldıraçlı işlemler, halka arz vb. kurumsal hizmetler, yurtdışı işlemler, muhasebe, bireysel portföy yönetimi vb. işlemlerini bizzat yürüttüm. Bunlara ek olarak yatırım fonları ve yatırım ortaklıkları operasyonlarını baştan uca yürüterek tüm bağımsız ve SPK denetimlerinden de başarı ile geçtim. Özellikle aracı kurumlar için önemli bir yere sahip müşteri deneyimi iyileştirme süreçlerinde takım liderliği yaptım. Bunların içinde en değerlilerinden biri olan kolektif yatırım kuruluşlarının portföy saklama işlemleri için, çalıştığımda kurumda olmayan bir birimin tüm kuruluş süreçlerinde aktif rol oynayarak kurumun Türkiye’nin ilk yetki alan aracı kurumu olmasında büyük pay sahibi oldum. Yöneticilik yaptığım son dönemde de her yaş ve tecrübeden 17 kişilik bir ekiple, uyumla ve özveri ile çok güzel işlere imza attım. Tabii ki bu süreçlerdeki başarılarda, aynı ortamı paylaştığım takım arkadaşlarımın ve sektördeki benzer işleri yürüten dostlarımın da katkısı çok büyüktür.

Burada bahsi geçen işlerin hepsinde de vizyoner ve değişime açık yöneticilerim oldu, bunca yılda çok fazla dost biriktirdim. Bu noktada bana hala değerli katkı ve desteğini esirgemeyen kıymetli yöneticim Sn. Mansur Çelepkolu’na yürekten teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki var.

Bunca yıl içinde elbette hatalar da yaptım, bunlardan dersler de aldım, hem hatalarımı hem de aldığım dersleri sürekli olarak birlikte emek verdiğim iş arkadaşlarımla paylaştım. Zaten İrlanda’lı yazar Oscar Wilde’ın da dediği gibi “Tecrübe, herkesin hatalarına verdiği addır”.

Bu süreçleri bizzat yürütürken de, yönetirken de özellikle kullandığımız yazılımlarla ilgili her zaman yapıcı eleştirilerde bulunarak, süreçlerin iyileşmesi için hem kendimi hem de ekibi sürekli motive ettim. Sadece sektördeki yazılımlar değil, Takasbank, MKK, KAP gibi ortak kullanımdaki yazılımlar için de ciddi katkılarım oldu ve kabul edilen revize isteklerinin sektöre sağladığı faydaları reel olarak gördükçe de bu konudaki iştahım arttı.

Bugün, 21 yıl sonra, kariyerimde ilk defa aracı kurumlardaki operasyonel süreçlerin dışına çıkıyor ve tüm bu birikimimi ve tecrübemi, içinde bulunduğumuz Dijitalleşme Çağı’nda, ilkesi “değişimin daima hem içinde hem de öncüsü olmaya devam etmek” olan Infina Yazılım A.Ş.’nin vizyoner ve yenilikçi bakış açısıyla birleştiriyorum.

Bugün, sizlerin de değerli destekleri ve iyi dilekleriyle birlikte, kariyerimin başlangıcındaki aynı heyecan ve hevesle güzel bir başlangıç yapıyorum.

Hayırlı olsun.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir