İçeriğe geç

Ben Kimim?

Eylül 1979’da Samatya İstanbul’da dünyadaki ilk nefesini aldı. Kocamustafapaşa, Bağcılar ve Fatih olmak üzere üç farklı okul gezerek ilkokulu tamamladı. Ortaokul ve liseye ise Fatih’te devam etti. Balıkesir’de iki yıl İşletme okuduktan sonra stajyer olarak 1998 yılında Yaşar Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’ye adımını attı ve kariyeri bu sektörde şekillendi. Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra kariyerine Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de devam etti.

Askerliğini yaparken web tasarım ve kodlamaya merak saldı. Döndükten sonra bir süre bu işle ilgilendi. Sonrasında sırasıyla Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve yine Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olmak üzere toplamda 20 yılını aracı kurum muhasebe ve operasyon işlemleri ile geçirdi. Son beş yılında ise bu kurumlarda yöneticilik yaptı ve güzel deneyimler kazandı. 2019 yılında, tüm sektör tecrübesini uzun süredir ilgili olduğu yazılım sektöründe değerlendirmek üzere Infina Yazılım A.Ş.’de yeni bir başlangıç yaptı.

2023’den itibaren yapay zeka, robo danışmanlık, finansal teknolojiler, KVKK, web3.0 başlıklarında hizmetler veren bir startup ekosisteminde iş geliştirme yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

2021 yılından itibaren Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nde (FODER) yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir.

2022’den itibaren lisanslı bir kitle fonlama platformunda yatırım komitesi üyesi olarak görev yapmaktadır.

2020 yılında Dijital Finans isimli bir podcast serisi hazırlayıp sunarak 47 bölüm boyunca finans sektörünün yöneticilerini konuk alarak sektörün gelişimine katkı sağlamıştır.

2020 yılından itibaren Fintechtime Dergisi’nin tüm sayılarında finansın dijitalleşmesine yönelik olarak değerlendirmeleri yazmaktadır.

2020 yılında “Büyük Gün” adıyla, Türkiye’nin ilk sermaye piyasaları konulu bilim kurgu öyküsünü yazmıştır. Bu öykü diğer yazılarıyla birlikte Kurumsal Yatırımcı dergisinde ve başka birçok mecrada yayımlanmıştır.

Aynı zamanda müzisyen olan İskender Ada, FODER’in 10.Yılı için “Parasını Yöneten Hayatını Yönetir” şarkısını ve 2021 yılındaki Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi için de “Yeniden Birlikteyiz” isimli şarkıyı besteleyerek seslendirmiştir.

2021 yılında başladığı Ekotürk TV’de, her hafta “Dijital Finans” isimli bir canlı yayın programı hazırlayıp sunmaktadır. Bu süre zarfında Metaverse ortamında canlı yayın yaparak ve yapay zekâ uygulaması olan ChatGPT’yi programında ağırlayarak Türkiye televizyonculuk tarihi açısından ilklere imza atmıştır.

Bu sene kariyerindeki 25. Yılını kutlayan İskender Ada bundan böyle Dünya Gazetesi için her hafta, “Finansın Ötesi” başlığı altında finans sektörünün bugünü ve geleceğine dair teknolojik gelişmeleri paylaşacaktır.

Kariyerini devam ettirirken müzik, edebiyat, resimle bağını koparmadı. Sporun farklı dallarıyla da dönem dönem ilgilendi; futbol, uzun mesafe koşu, boks, kürek, rüzgar sörfü, yüzme ve orienteering son yıllarda ilgi duyduğu branşlar oldu.