İçeriğe geç

Daha Çevik Bir Yaklaşım

Infina Yazılım A.Ş.’deki yeni kariyerime başlamadan önce sektöre dair önemli bulduğum kavramları incelediğimde Çevik (Agile) Yazılım Geliştirme konusu dikkatimi çekmişti. Bugüne kadar bir çok projede ve bağlantılı olarak yazılım geliştirme süreçlerinde, “talep eden müşteri” rolünü üstlendim. Manifestoyu incelediğimde hem klasik yönteme göre farklılıklarını değerlendirme fırsatım oldu hem de “talebi gerçekleştiren” açısından bakarak daha güçlü bir empati kurabildim.

Özetle gördüm ki, bu yaklaşımın sadece yazılım geliştiricileri tarafından değil projeyi talep eden kurum çalışanları tarafından da benimsenmesi elbette ki modelin etkinliğini, verimini, kalitesini artıracaktır.

Manifesto, özetle aşağıdaki konulara değiniyor ve sol taraftaki maddelerin değerini kabul etmekle birlikte, sağ taraftaki maddeleri daha değerli buluyor.

  • Süreçler ve araçlardan ziyade bireyler ve etkileşimlere değer vermek
  • Kapsamlı dökümantasyondan ziyade çalışan yazılıma değer vermek
  • Sözleşme pazarlıklarından ziyade müşteri ile işbirliğine değer vermek
  • Bir plana bağlı kalmaktan ziyade değişime karşılık vermeye değer vermek

Tam metnine ve prensiplerine aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün.

https://agilemanifesto.org/iso/tr/manifesto.html

https://agilemanifesto.org/iso/tr/principles.html

Konuyla ilgili Udemy üzerinde oldukça faydalı ve ücretsiz bir eğitim de buldum. Yaklaşık 1 saat 45 dakikalık bu eğitimde manifestonun çıkış noktasından, ilke ve prensiplerine, güzel örnekler ve sade bir anlatımla yer veriliyor. Tavsiye ediyorum. Eğitime aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.udemy.com/agile-yazilim-gelistirme/

Yazılım geliştiricilerinin hali hazırda vakıf olduğu bu modeli, projelerin daha verimli yönetilmesi adına “talep eden” taraf olarak özümsemekte ciddi fayda görüyorum.

Sizlerle de paylaşmak istedim.

Faydalı olması dileğiyle.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir